Don't Forget Like Button
توییت
دنبال کردن @iranlivetvcom
سریال حریم سلطان

سریال حریم سلطان:

حریم سلطان (به ترکی استانبولی به معنای سدهٔ باشکوه) نام یک سریال تلویزیونی تاریخی ترک‌زبان است. فصل اول این سریال از شبکهٔ تلویزیونی شو تی‌وی پخش شد اما از فصل دوم به بعد شبکهٔ استار تی‌وی آن را بر روی آنتن برد. شبکهٔ جم تی‌وی این سریال را با دوبلهٔ فارسی و با نام «حریم سلطان» پخش می‌کند. داستان سریال بر پایهٔ زندگی سلطان سلیمان قانونی، مشهورترین سلطان امپراتوری عثمانی و همسرش خرم سلطان (روکسِلانا)، کنیز و برده‌ای که سلطانه شد، نوشته شده‌است

داستان

نام اصلی سریال (سدهٔ باشکوه) به دوران سلطنت سلطان سلیمان قانونی اشاره دارد و این مجموعهٔ تلویزیونی، توطئه‌ها و دسیسه‌هایی را که در حرمسرا و دربار او روی می‌داد به تصویر می‌کشد. جزئیات اکثر حوادث و اتفاقاتی که در سریال روی می‌دهد، واقعیت ندارد اما کلیت حوادث واقعیت تاریخی دارد. سلطان سلیمان در ۲۶ سالگی بر تخت سلطنت نشست. او در پی آن بود که امپراتوری عثمانی را قدرتمندتر و گسترده‌تر از امپراتوری اسکندر کبیر سازد و به آن وجهه‌ای شکست‌ناپذیر بخشد. در تمام مدت ۴۶ سال سلطنتش، سلیمان به عنوان مقتدرترین سلحشور و فرمانروای شرق و غرب شناخته می‌شد. در سال ۱۵۲۰، سلیمان در حال شکار بود که از مرگ پدر خبردار شد و بدین ترتیب امپراتوری عثمانی صاحب سلطانی جدید گشت.
سلیمان همسرش، ماه‌دوران سلطان و پسرش، شاهزاده مصطفی را در کاخ مانیسا ترک گفت و به همراه یار و همدم نزدیکش، ابراهیم پارگایی رهسپار کاخ توپقاپی شد. سلیمان بدون آنکه خود بداند در مسیری قدم گذاشته بود که در نهایت، اوج شکوه و عظمت امپراتوری عثمانی را در پی داشت. در حالی که آن دو در راه کاخ توپقاپی بودند، یک کشتی متعلق به دولت عثمانی از کریمه در قسطنطنیه پهلو گرفته بود و بردگان مسیحی به‌اسارت‌گرفته‌شده را به کاخ عثمانی تحویل می‌داد. یکی از بردگان که الکساندرا لا روسا نام داشت، دختر یک کشیش ارتودوکس اهل اوکراین بود که قتل پدر، مادر و نامزدش را به هنگام یورش تاتارها به چشم خود دیده بود. این دختر جوان که به اسارت درآمده بود و به کاخ عثمانی فروخته شده بود، بعدها نام خرم را اختیار می‌کند و آنچنان سلیمان را شیفتهٔ خود می‌سازد که سلطان حاضر می‌شود با زیر پا گذاشتن رسوم و عادات پیشین، او را به ازدواج نکاحی خویش درآورد (پس از آنکه تیمور، بایزید را شکست داد و زنش را به اسارت گرفت، سلاطین عثمانی از ازدواج نکاحی خودداری می‌کردند). خرم برای سلطان پسرانی به دنیا می‌آورد و از طریق خونریزی و دسیسه‌چینی در کنار سلیمان بر امپراتوری عثمانی حکمرانی می‌کند. عشق شدید سلیمان به خرم باعث می‌شود که راه‌ها برای اعمال نفوذ خرم بر دربار باز باشد.
سریال تلویزیونی حریم سلطان به روابط حاکم بین اعضای خاندان سلطنتی، به‌ویژه گرفتاری‌ها و رقابت‌های رمانتیک آن‌ها می‌پردازد. عداوت بین خرم سلطان و ماه‌دوران سلطان، ترقی خرم از جایگاه یک کنیز به جایگاه سوگلی سلطان، فروافتادن خرم از چشم سلطان پس از به دنیا آوردن مهرماه سلطان، و اوج گرفتن دوبارهٔ او، مضمون اصلی این سریال تلویزیونی را تشکیل می‌دهد. علاقهٔ وزیر اعظم (ابراهیم پاشا) به یکی از زنان دربار (خدیجه سلطان) و علاقه نگار خلیفه به ابراهیم پاشا و رابطه پنهانی آنها و انتقام جویی خرم سلطان از ابراهیم پاشا، تنش بین اروپای مسیحی و امپراتوری سنی‌مذهب عثمانی و فتوحات سلیمان از جمله مضامین و داستان‌های فرعی سریال به شمار می‌آیند.فصل اول:
داستان با برخورد اتفاقی سلطان سلیمان با ابراهیم پارگایی آغاز می‌شود. در همین حال، الکساندرا لا روسا (بعداً خرم سلطان) در زادگاهش اسیر یورش تاتارهای کریمه می‌شود. پدر، مادر، و خواهرش در نتیجهٔ این یورش کشته می‌شوند اما نامزدش، لئو زنده می‌ماند و می‌گریزد (اگرچه الکساندرا گمان می‌کند که لئو مرده‌است). در کشتی‌ای که او را به کاخ توپقاپی می‌برند، زنان دیگری از جمله بهترین دوستش، ماریا (بعداً گل‌نهال) نیز حضور دارند.
وقتی الکساندرا به کاخ می‌رسد، یکی از خدمتکاران (نگار خلیفه) به او می‌گوید که اگر او سوگلی سلطان شود و برای سلطان پسر به دنیا بیاورد، خودش سلطانه خواهد شد و بر دنیا حکمرانی خواهد کرد. بنابراین هنگامی که سلیمان در حال عبور از کنار کنیزان است، تمامی کنیزان به نشانهٔ احترام در برابر او تعظیم کرده‌اند اما الکساندرا چنین نمی‌کند و در عوض نام سلیمان را فریاد می‌کشد. سلطان که به او نگاه می‌کند، الکساندرا غش می‌کند و سلطان او را می‌گیرد. از همان زمان، الکساندرا مورد توجه سلطان قرار می‌گیرد و سلطان نام خرم را بر او می‌نهد. خرم که مسیحی بود، به اسلام می‌گرود.
ماه‌دوران (سوگلی دیگر سلطان) با خرم به‌سختی درگیر می‌شود و او را به‌شدت کتک می‌زند زیرا بر این باور است که خرم موجب سقط جنین او شده‌است. وقتی سلیمان از این قضیه آگاه می‌شود، از ماه‌دوران دل‌آزرده می‌شود. در ادامه، خرم اولین پسرش محمد را باردار می‌شود. وقتی خرم باردار است، سلیمان از او می‌خواهد که برای خوردن شیرینی به اتاقش بیاید؛ شیرینی‌هایی که توسط ماه‌دوران زهرآلود شده‌اند. با خوردن آن شیرینی‌ها، خرم از حال می‌رود اما سلیمان او را نجات می‌دهد. با روی دادن این ماجرا، نفرت سلیمان از ماه‌دوران فزونی می‌گیرد.
ویکتوریا (بعداً صدیقه) که شوهرش در یکی از نبردها توسط سلیمان کشته شده‌است، به قسطنطنیه می‌رود تا انتقام شوهرش را بگیرد.
خرم، اولین و تنها دختر سلیمان، مهرماه را باردار می‌شود. پس از زادن مهرماه، جشنی در حرمسرا ترتیب می‌دهد، اما در این جشن با یکی از سوگلی‌های دیگر سلطان به نام عایشه خاتون درگیر می‌شود و او را تهدید به قتل می‌کند. عایشه که از قصد و نیت صدیقه آگاه شده بود، توسط صدیقه کشته می‌شود. از آنجا که خرم پیشتر عایشه را به قتل تهدید کرده بود، تمامی شواهد علیه خرم بود. در نتیجه سلیمان، خرم را به کاخ پیشین (کاخ کریمه) تبعید می‌کند.
در این اثنا، ابراهیم پاشا با خدیجه سلطان (خواهر سلطان) ازدواج می‌کند. ابراهیم به خرم می‌گوید که او می‌تواند به کاخ توپقاپی بازگردد به شرطی که دامن ماه‌دوران را ببوسد. خرم در ابتدا این پیشنهاد را رد می‌کند اما در نهایت تغییر نظر می‌دهد.
لئو، نامزد پیشین خرم، از مکان سکونت خرم آگاه می‌شود و با پیشه کردن شغل نقاش کاخ، سعی می‌کند به خرم نزدیک شود. اما ابراهیم پاشا از رابطهٔ خرم سلطان با لئو آگاه می‌شود و به خرم می‌گوید که او (خرم) باید با راحت‌الحلقوم زهرآلود، لئو را از میان بردارد، یا اینکه خودش (ابراهیم) سلطان را از ماجرا خبردار خواهد کرد.
سلیمان خارج از قصر ابراهیم در چادری نشسته‌است، انگور می‌خورد و از مشاهدهٔ مناظر طبیعی لذت می‌برد و صدیقه قرار است از او پذیرایی کند. در سه دقیقهٔ پایانی این قسمت می‌بینیم که صدیقه در حالی که سینی به دست دارد نزدیک سلطان می‌شود. روی سینی، یک لیوان آب قرار دارد اما زیر آن خنجری در دست صدیقه است. خرم در حالی که راحت‌الحلقوم زهرآگین را به لئو می‌خوراند، گریه می‌کند. و سپس صدیقه با قرار دادن خنجری زیر گلوی سلیمان، او را به مرگ تهدید می‌کند.

فصل دوم:
اما سلیمان صدیقه را خلع سلاح می‌کند و به دستور ابراهیم صدیقه توسط چماقدار به دریا انداخته می‌شود. خرم که از مرگ لئو ناراحت می‌شود درصدد انتقام از ابراهیم پاشا برمی آید و دفتر مخصوص ابراهیم را به زهر آلوده می‌کند. فرزند خدیجه با کمک خرم به سختی دنیا می‌آید.
پرنسس ایزابلا به اسارت درآمده و وارد قصر می‌شود. ابراهیم پاشا مجسمه‌هایی را غنیمت به قصر می‌آورد و سپس بر اثر جادوی خرم بیمار می‌شود. نامزد پرنسس برای نجات او به قصر می‌آید اما موفق به نجاتش نمی‌شود. پرنسس قصر را آتش می‌زند. ابراهیم پاشا به سینیور گریتی به دروغ خبر مرگ پرنسس به دلیل آتش سوزی را می‌دهد. پرنسس به کاخ خدیجه وارد می‌شود اما خدیجه از این امر ناراضی است و او را به قصر سلیمان می‌برند. خرم از سلیمان می‌خواهد که پرنسس را رها کند، اما ماهی دوران قصد دارد تا پرنسس به خلوت سلیمان برود تا خرم را از چشم سلیمان بیندازد. دفترچه خاطرات لئو به دست ابراهیم می‌افتد و دفتر را نزد سلیمان برده و از خرم می‌خواهد نوشته‌های لئو را برای سلطان بازگو کند. در همین حال خبر مرگ پسر خدیجه می‌رسد و ابراهیم و سلیمان شتابان از قصر خارج می‌شوند و خرم دفتر را به باغ می‌اندازد. خدیجه پس از مرگ پسرش افسرده می‌شود و با ابراهیم قهر کرده و به دستور برادرش به مسافرت می‌رود در همین حال نگار خلیفه با ابراهیم رابطه پیدا می‌کند پرنسس عاشق سلیمان می‌شود و به خلوتش می‌رود خرم ازین اتفاق بسیار ازرده می‌شود و پرنسس را فراری می‌دهد اما سمبل خان ازین قضیه خبر دار شده و ابراهیم پرنسس را از کشتی به قصر باز می گرداند در همین حال ابراهیم بار دیگر قصد کنار زدن خرم را دارد و تصمیم به قتل پرنسس می‌گیرد تا قتل را به گردن خرم بیندازد. پرنسس بار دگر قصد فرار با اسب می‌کند که زخمی می‌شود. نگار کالفا که از عشق ابراهیم پاشا می‌سوزد تصمیم به خودکشی می‌گیرد، اما ابراهیم به طور ناگهانی او را نجات می‌دهد. در همین حال خرم با همکاری گل آغا و نگار کالفا قصد مسموم کردن پرنسس را دارند که پرستار ایزابلا غذا را خورده می‌میرد. سرانجام به طور نامعلومی پرنسس با موافقت سلطان سلیمان به روم بازمی گردد.
خدیجه دوقلو باردار می‌شود. سلیمان به جنگ می‌رود. دفتر خاطرات لئو به دست والده سلطان می‌افتد و از خرم بازخواست می‌کند. خرم قضایا را برای والده بازگو می‌کند والده از هوش می‌رود پس از به هوش امدن والده خرم دفتر را در مقابل چشمان والده سلطان در شومینه میسوزاند خرم از والده می‌خواهد تا برای موفقیت و سلامتی سلیمان در جنگ نذر کند والده می‌گوید که از شیخ الاسلام اجازه بگیر خرم نامه‌ای به شیخ می‌نویسد شیخ الاسلام خرم را برده میداند و نمی‌تواند تا زمانی که آزاد شود نذری بدهد. سلیمان باز می‌گردد و خرم را آزاد می‌کند. سلیمان خرم سلطان را به اتاقش فرا می‌خواند اما خرم سرباز می‌زند سلیمان به اتاق خرم می‌رود خرم به او می‌گوید باید با هم عقد کنیم من آزاد شده‌ام و به تو نامحرمم! سلیمان شاکی می‌شود و دستور می‌دهد تا خرم را از قصر اخراج کنند. والده و ماه‌دوران و ابراهیم خشنود می‌شوند. خرم با نوشتن نامه‌ای به سلیمان از قصر خارج می‌شود. مهرماه دختر خرم از دوری برادران و پدرش بیمار می‌شود. سلیمان شب به کاخ می‌رود و در آنجا در کنار مهرماه وخرم میگذراند. والده سلطان به تحریک ماه‌دوران و با همکاری ابراهیم پاشا نقشه قتل خرم را می‌کشند. شبانه خرم برای ملاقات پسرانش به قصر باز می‌گردد که در راه مورد یورش قرار میگرد و اما بالی بِی که دایه خاتون او را از بازگشت خرم به قصر آگاه کرده او را نجات می‌دهد. خرم که میداند ابراهیم در یورش به او دست داشته در مراسم خته سوران مصطفی و محمد نقشه قتل ابراهیم پاشا را ترتیب می‌دهد اما وقتی به ملاقات خدیجه می‌رود دلش به حال او می‌سوزد و از قتل ابراهیم منصرف می‌شود سلیمان در مراسم ختنه سوران پسرانش خرم را به عقد خود در می‌آورد و این قضیه را به مادرش اطلاع می‌دهد که موجب خشم او شده و غش می‌کند. ابراهیم در جشن مورد اصابت تیری زهر دار قرار می‌گیرد و بشدت بیمار می‌شود و برای شفا او را همراه با سمبل خان و نگار به چشمه آب گرم می‌برند.
نگار که عاشق ابراهیم پاشا است به ناچار با نصوح خان ازدواج می‌کند اما ابراهیم از نصوح می‌خواهد تا نگار را طلاق بدهد و در شب عروسی ابراهیم پاشا با نگار همبستر می‌شود. خدیجه سلطان یک پسر و دختر به دنیا می آورد. آیبیگه، برادرزاده والده سلطان، به قصر وارد می‌شود. ماه‌دوران از سلیمان می‌خواهد که او را نیز همانند خرم آزاد کند اما سلطان از این موضوع سرباز می‌زند و ماه‌دوران به ناچار از سلطان می‌خواهد که به همراه پسرش قصر را ترک کند. سلطان رفتن ماه‌دوران را قبول می‌کند اما اجازه رفتن پسرش را نمی‌دهد که سرانجام با درخواست مصطفی سلطان سلیمان قبول کرده و آنها به کاخ ادیرنه تبعید می‌شوند.
سالها در گذرند خرم پنجمین فرزندش بنام جهانگیر را بدنیا می اورد شاهزاده مصطفی بزرگ شده و بهمراه مادرش از ادیرنه باز می‌گردند سلطان سلیمان برای فتح شارلکن به جنگ می‌رود و مصطفی را نیز با خود می‌برد. والده سلطان که پیش از این به ظاهر و برای رضایت پسرش با خرم صلح کرده بود بار دگر به تحریک ماه‌دوران در نبود سلطان نقشه‌ای برای مرگ خرم سلطان می‌کشند و حرمسرا را به آشوب میکشانند عده‌ای از کنیزان به قصد کشتن به زور وارد اتاق خرم شده و چهره خرم را با مشعل آتش میسوزانند.خرم بعد این اتفاق صورتش به شدت میسوزد برای این که کودکانش صئرت سوخته او را نبینند به قصر خدیجه سلطان میرود و نامه ای به سلیمان که در حال جنگ بود میفرستد. بعد ابراهیم اول نامه را میگیرد و پاره میکند تا ذهن سلیمان منحرف نشود.خرم وقتی به کاخ بازگشت فهمید ماهی دوران فاطیما را خدمتکار خود کرده و برای انتقام با مشعل صورت فاطیما خاتون را نیز میسوزاند. سپس به دستور خرم افسون خاتون مصطفی را محصور خود میکند یک شب که افسون در غذای شاهزاده سم ریخته بود شاهزاده یک قاشق که خورد افسون جلویش را گرفت و فهمید عاشق شاهزاده است. شاهزاده هم کمی در بستر بیماری می افتد.سلیمان با دیدن چهره خرم که با ماسک پوشیده بود حسابی تعجب کرد و دو طرف صورت سوخته خرم را بوسید و گفت من تو را چه زیبا چه زشت باشی دوست دارم

فصل سوم:
در فصل سوم رابطه پنهانی ابراهیم پاشا و نگار خاتون برای همگان افشا می شود و ابراهیم نیز مجبور میشود برای فرار از این رسوایی به جنگ با ایرانیان برود و پس از برگشت از جنگ سعی در بدست آوردن دل خدیجه سلطان و درست کردن رابطه خود می کند. در همین بین فرزند نگار خاتون به دنیا می آید ، نگار نزد خدیجه سلطان مخفیانه زندگی می کرد ، خدیجه سلطان به وی می گوید که فرزندش مرده به دنیا آمده ، اما نگار خاتون شک می کند (در حالی که واقعا فرزندش زنده است). در این بین شاهزاده مصطفی که مانیسا فرستاده شده در انجا عاشق دختر یک کشاورز می شود و این در حالی است که همسرش محبوبش در قصر باردار است. فیروزه خاتون که نقش او را جانسو دره بازی می کند وارد داستان می شود و می خواهد محبوب شاه باشد و بعد از خرم از همه قوی تر باشد. ابتدا خرم سلطان او را برای محمد در نظر می گیرد اما بعد می فهمد که او با شاه رابطه داشته و نمی تواند عروسش باشد. نگار خاتون با پافشاری خدیجه سلطان با رستم پاشا که یکی از افراد خرم سلطان هست ازدواج میکند .خرم سلطان به انتقام می اندیشد و قصر سعی می کند فیروزه خاتون را از اسیب خرم و انتقامش حفظ کند . خرم سلطان در همین بین فرزند نگار خاتون را با دسیسه بدست می آورد و قصد معامله با ابراهیم پاشا را دارد ، او در این معامله فرزند ابراهیم را در عوض اینکه ابراهیم پاشا فیروزه خاتون را به بیرون قصر بیندازد معاوضه می کند ، اما ابراهیم پس از اینکه فرزندش را میگیرد ، فیروزه را که به بیرون انداخته بود برمیگرداند و خرم سلطان بسیار عصبانی قسم میخورد که از ابراهیم پاشا انتقام بگیرد و جنگ میان آن دو انقدر ادامه پیدا می کند که به مرگ ابراهیم پاشا منجر میگردد. خرم سلطان از طریق ایاز پاشا ابراهیم پاشا را از چشم سلطان سلیمان می اندازد و سلمیان بعد از گفتگو با جناب کادی حکم قتل ابراهیم پاشا را در خواب می دهد و سپس ابراهیم پاشا که به افطار از طرف سلیمان دعوت شده بود هنگامی که قصد بازگشت داشت سلیمان به او دستورد داد تا دراتاقی در قصر بماند و چند لحظه ی بعد که سلیمان برای خواب میرفت جلادان به اتاق ابراهیم پاشا رفته و او را می کشنند و هنگامی که از اتاق خارج شدند سمبل آقا آنها را می بیند و به خرم سلطان خبر می دهد و جسد ابراهیم پاشا را برای آخرین بار به قصرش بردند بعد از آن خدیجه سلطان و شاه سلطان متحد می شونند که خرم را نابود کنند و دیوان را در دست بگیرند و از نفوذ خرم سلطان و رستم پاشا به دیوان جلوگیری کنند و لطفی پاشا وارد دیوان می شود و مالکوچه اوغلو به قصر می آید و هر دو از رستم پاشا متنفر هستند و قصد نابودی او را دارند در همین هنگام مهری ماه عاشق یحیی دست راست شاهزاده مصطفی می شود که ماهی دوران سلطان متوجه می شود و مانع می شود و مهری ماه سلطان عاشق بالی خان می شود ...

جنجال‌ها:
پخش سریال حریم سلطان، انتقادات و اعتراضاتی را در کشور ترکیه برانگیخت. برخی از بینندگان به آنچه ارائهٔ تصویری «نامحترمانه»، «شرم‌آور»، و «خوش‌گذران» از شخصیت تاریخی سلطان سلیمان می‌خواندند واکنش نشان دادند. شورای عالی رادیو و تلویزیون ترکیه ادعا کرد که بیش از ۷۰٬۰۰۰ شکایت دربارهٔ این سریال دریافت کرده‌است و به شو تی‌وی اخطار داد تا به خاطر نمایش نادرست «حریم خصوصی یک شخصیت تاریخی» به صورت عمومی عذرخواهی کند. رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه، نمایش این سریال را به دلیل «بد جلوه دادن تاریخ ترکیه به نسل جوان» کشور محکوم کرد. گروه‌های کوچک اسلام‌گرا و ملی‌گرا به نشانهٔ اعتراض مقابل استودیوی شو تی‌وی تجمع کردند اما سریال همچنان مخاطبان و علاقه‌مندان فراوانی دارد.
برخی از نمایندگان مجلس ترکیه و همچنین رجب طیب اردوغان نخست وزیر این کشور خواهان توقف پخش این سریال شدند و لایحه‌ای به مجلس ترکیه درباره توقف ساخت ادامه سریال ارائه کردند.[۱] در همین حال ارطغرل گونای وزیر فرهنگ ترکیه در اظهاراتی درباره سریال بحث برانگیز حریم سلطان گفت که دولت هیچ قصدی مبنی بر توقف پخش این سریال ندارد ولی عوامل و سازندگان این سریال باید دقت بیشتری بر ساخت آن داشته باشند تا با حقایق تاریخی در تضاد نباشد. پیش ازین نخست وزیر ترکیه در رابطه بااین سریال گفته بود: «ما هرگز چنین پدرانی نداشتیم و سرزمین ما هم هرگز چنین سلطانی نداشته است.»

جدایی مریم اوزرلی از سریال
پس از پایان قسمت صدم از سری سوم، مریم اوزرلی بازیگر نقش خرم سلطان بطور ناگهانی به دلیل بیماری روحی این سریال را رها کرد و به آلمان رفت. بدین ترتیب سه قسمت آخر از فصل سوم بدون حضور این هنرپیشه ساخته شد. به نقل از پزشک معالج مریم اوزرلی، او ۵ روز در هفته را برای نقش آفرینی در این سریال، یک روز از تعطیلاتش را برای فیلم‌های تبلیغاتی و مصاحبه‌ها و یک روز دیگرش را نیز برای حفظ کردن سناریو و نقشش در سریال صرف می‌کرد و به همین سبب دچار خستگی مفرط شده بود. پس از ترک مریم اوزرلی سناریست‌های این سریال تصمیم گرفتند که در فصل چهارم نقش خرم سلطان را به وحیده پرچین واگذار کنند.

محبوبیت بین‌المللی
در ایران این سریال از شبکه‌های فارسی زبان جم تی‌وی پخش شد ولی پس از مدتی خبر بازداشت دوبلورهای آن منتشر شد.[۲]
در یونان، این سریال بینندگان و طرفدان فراوانی را برای خود دست و پا کرد و به قدری میان مردم محبوبیت یافت که ملی‌گرایان یونانی همچون حزب نئونازی طلوع زرین و اسقف آنتیموس اهل تسالونیکی پخش سریال را محکوم کردند و از یونانیان خواستند که از تماشای این سریال دست بردارند. اسقف آنتیموس گفت «هیچ‌کس نباید حریم سلطان را تماشا کند». او افزود «با تماشای سریال‌های ترکی به آن‌ها این پیام را رسانده‌ایم که تسلیمشان شده‌ایم».
پخش حریم سلطان در کشورهای حوزهٔ بالکان با استقبال فراوانی روبه‌رو شد. بر پایهٔ مطالعات بازارسنجی مؤسسهٔ تحقیقات رسانه‌ای نیلسن، سریال حریم سلطان پربیننده‌ترین سریال تلویزیونی در بوسنی و هرزگوین در سال ۲۰۱۳ میلادی و چهارمین سریال پربیننده در صربستان است. پخش این سریال بخشی از فرآیند در حال ادامهٔ احیای فرهنگ ترکی در حوزهٔ بالکان از طریق پخش سریال‌های تلویزیونی وارداتی از ترکیه است؛ فرآیندی که با پخش سریال‌های با گذشت زمان (پربیننده‌ترین سریال در مقدونیه) و گناه فاطمه گل چیست؟ (پربیننده‌ترین سریال در کوزوو در سال ۲۰۱۲) آغاز شده بود. راتکو بوزوویچ، جامعه‌شناس صرب، علت محبوبیت سریال‌های ترکی در بالکان را وجود ارزش‌ها و مضامین سنتی و مردسالارانه و شباهت‌های بی‌شمار زبانی و فرهنگی بین ترکیه و کشورهای حوزهٔ بالکان می‌داند: «ذهنیتی که در این سریال‌ها به تصویر کشیده می‌شود تا حدودی مرتبط است با درک سنتی مردم صربستان از اخلاق و اخلاقیات». به عقیده بوزوویچ، تمامی کشورهای حوزهٔ بالکان در نحوهٔ زندگی خانوادگی متحمل تغییراتی بنیادین شده‌اند و سریال‌های ترکی به آنان کمک می‌کنند تا هویت و ارزش‌هایی را بازیابند که اکنون از دست رفته به نظر می‌رسند.

پخش بین‌المللی
سریال حریم سلطان نه تنها در ترکیه، بلکه در بیش از سی کشور در جنوب شرقی اروپا، آسیای میانه و خاورمیانه از چندین شبکه تلویزیونی پخش می‌شود. وزارت فرهنگ ترکیه، این سریال را از موفق‌ترین و پرهزینه ترین مجموعه‌های تلویزیونی ساخته شده این کشور می‌داند. برآورد می‌شود که این سریال در سراسر جهان بیش از ۱۵۰ میلیون بیننده ثابت داشته باشد.

سریال حریم سلطان
Part-1
Part-2
Part-3
Part-4
Part-5
Part-6
Part-7
Part-8
Part-9
Part-10
Part-11
Part-12
Part-13
Part-14
Part-15
Part-16
Part-17
Part-18
Part-19
Part-20
Part-21
Part-22
Part-23
Part-24
Part-25
Part-26
Part-27
Part-28
Part-29
Part-30
Part-31
Part-32
Part-33
Part-34
Part-35
Part-36
Part-37
Part-38
Part-39
Part-40
Part-41
Part-42
Part-43
Part-44
Part-45
Part-46
Part-47
Part-48
Part-49
Part-50
Part-51
Part-52
Part-53
Part-54
Part-55
Part-56
Part-57
Part-58
Part-59
Part-60
Part-61
Part-62
Part-63
Part-64
Part-65
Part-66
Part-67
Part-68
Part-69
Part-70
Part-71
Part-72
Part-73
Part-74
Part-75
Part-76
Part-77
Part-78
Part-79
Part-80
Part-81
Part-82
Part-83
Part-84
Part-85
Part-86
Part-87
Part-88
Part-89
Part-90
Part-91
Part-92
Part-93
Part-94
Part-95
Part-96
Part-97
Part-98
Part-99
Part-100
Part-101
Part-102
Part-103
Part-104
Part-105
Part-106
Part-107
Part-108
Part-109
Part-110
Part-111
Part-112
Part-113
Part-114
Part-115
Part-116
Part-117
Part-118
Part-119
Part-120
Part-121
Part-122
Part-123
Part-124
Part-125
Part-126
Part-127
Part-128
Part-129
Part-130
Part-131
Part-132
Part-133
Part-134
Part-135
Part-136
Part-137
Part-138
Part-139
Part-140
Part-141
Part-142
Part-143
Part-144
Part-145
Part-146
Part-147
Part-148
Part-149
Part-150
Part-151
Part-152
Part-153
Part-154
Part-155
Part-156
Part-157
Part-158
Part-159
Part-160
Part-161
Part-162
Part-163
Part-164
Part-165
Part-166
Part-167
Part-168
Part-169
Part-170
Part-171
Part-172
Part-173
Part-174
Part-175
Part-176
Part-177
Part-178
Part-179
Part-180
Part-181
Part-182
Part-183
Part-184
Part-185
Part-186
Part-187
Part-188
Part-189
Part-190
Part-191
Part-192
Part-193
Part-194
Part-195
Part-196
Part-197
Part-198
Part-199
Part-200
Part-201
Part-202
Part-203
Part-204
Part-205
Part-206
Part-207
Part-208
Part-209
Part-210
Part-211
Part-212
Part-213
Part-214
Part-215
Part-216
Part-217
Part-218
Part-219
Part-220
Part-221
Part-222
Part-223
Part-224
Part-225
Part-226
Part-227
Part-228
Part-229
Part-230
Part-231
Part-232
Part-233
Part-234
Part-235
Part-236
Part-237
Part-238
Part-239
Part-240
Part-241
Part-242
Part-243
Part-244
Part-245
Part-246
Part-247
Part-248
Part-249
مریم اوزرلی
خلاصه
Kholase Part-11
Kholase Part-12
Kholase Part-13
Kholase Part-14
Kholase Part-15
Kholase Part-16
Kholase Part-17
Kholase Part-18
Kholase Part-19
Kholase Part-20
Kholase Part-21
Kholase Part-22
Kholase Part-23
Kholase Part-24
Kholase Part-25
Kholase Part-26
Kholase Part-27
Kholase Part-28
Kholase Part-29
Kholase Part-30
Kholase Part-31
Kholase Part-32
Kholase Part-33
Kholase Part-34
Kholase Part-35
Kholase Part-36
Kholase Part-37
Kholase Part-38
ویژه برنامه
Kholase Part-39
Kholase Part-40
Kholase Part-41
Kholase Part-42
Kholase Part-43
Kholase Part-44
Kholase Part-45
Kholase Part-46
Kholase Part-47
Kholase Part-48
Kholase Part-49
Kholase Part-50
Kholase Part-51
Kholase Part-52
Kholase Part-53
Kholase Part-54
Kholase Part-55
Kholase Part-56
فصل چهارم
Part-250
Part-251
Part-252
Part-253
Part-254
Part-255
Part-256
Part-257
Part-258
Part-259
Part-260
Part-261
Part-262
Part-263
Part-264
Part-265
Part-266
Part-267
Part-268
Part-269
Part-270
Part-271
Part-272
Part-273
Part-274
Part-275
Part-276
Part-277
Part-278
Part-279
Part-280
Part-281
Part-282
Part-283
Part-284
Part-285
Part-286
Part-287
Part-288
Part-289
Part-290
Part-291
Part-292
Part-293
Part-294
Part-295
Part-296
Part-297
Part-298
Part-299
Part-300
Part-301
Part-302
Part-303
Part-304
Part-305
Part-306
Part-307
Part-308
Part-309
Part-310
Part-311
Part-312
Part-313
Part-314
Part-315
Part-316
Part-317
Part-318
Part-319
Part-320
Part-321
Part-322
Part-323
Part-324
Part-325
Part-326
Part-327
Part-328
Part-329
Part-330
Part-331
Part-332
Part-333
Part-334
Part-335
Part-336
Part-337
Part-338
Part-339
Part-340
Part-341
Part-342
Part-343
Part-344
Part-345
Part-346
Part-347
Part-348
Part-349
Part-350
Part-351
Part-352
Part-353
Part-354
Part-355
Part-356
پشت صحنه
Part-1
Part-2
Part-3
Part-4
Part-5
Part-6
Part-7
Part-8
Part-9
Part-10
Part-11
Viewed So Far: 1
Iran Live tv Recently Added
↓ Serial Irani ↓
Manoto Moozik Manoto1 Part-Se2-12 Link
Khandevaneh Se3 Part-51 Link
Dorehami Mehran Modiri Part-25 Link
Moamaye Shah Part-24 Link
Door dastha Part-35 END Link
atseh Part-8 Link
Shahrzad Part-28 Link
↓ Serial Turki ↓
Gem TV Guzel SE-2 Part-180 Link
Taslim Nemishavam Part-169 Link
Ghalbe Man Mahal Atash Part-17 Link
Deldadegi Part-124 Link
Gem TV Nabarde Golha Part-169 Link
Paramparca Part-304 Link
Aftab Zemestani Part-72 Link
Khiabanhaye EstanbolPart-31 Link
Gem TV Rose Siah part-262 Link
Gem TV Be khater Pesaram Part-85 Link
Sherafat Part-36 Link
Ask YenidenPart-145 Link
Kahroba Part-50 Link
Gere Koor Part-109 Link
Gem TV 46 Napadid Part-11 Link
Yeter(Kafi) Part-115 Link
Eshgh dorough Part-39 Link
Jerzan Part-20 Link
Vadi Gorgha Part-167 Link
Ask Yeniden Zirnevisse Part-123 Link
↓ Serial Khareji ↓
Gem TV Safari Digar Part-85 Link
Gem TV Oghab SorkhPart-154 Link
Rome Part-Se2-5 Link
Downton Abbey SE-4 Part-6 Link
Gem TV Akharin Jannesar Part-115 Link
Gem TV Fanoose Daryayi Part-154 Link
Gem TV Banooye Toofan Part-78 Link
Khanevede Kimchi Part-18 Link
Gem TV Terminator Part-Se2-7 Link
Game Of Thrones ES-6 Part-5 Link
Blacklist Se3 Part-23 Zaban Asli Link
Blacklist Se3 Part-14 DOOBLE Link
Ghoghnoos Part-26 END Link
Manoto Grimm Season-4 Part-13 DOOBLE Link
Manoto Grimm Season-5 Part-21 & 22 ZIRNEVIS - END Link
Gem TV Vampire Diaries Se4-22 Link
Hustle Part-18 Link
Home Land Part-Se2-3 Link
Dorane Kohan Part-13 Link
The Killing Part-10 Link برنامه تلوزیونی پولتیک کامبیز حسینی "برنامه تلوزیونی پولتیک کامبیز حسینی" Featured News
Shahin Najafi - Shab Avaz
Googoosh Live In Stockholm
Jang Penhan Iran Dar syria
Mohandesi Zendegi
Tarikh Faramoosh Shode
Khanegihaye Doost dashtani
CIA va soghoot mosadegh
Shab bood-fereidoon farokhzad
Satarkhan
Reza shah
Hejab be zaban sade
Radio meli Iran
Noghte payan googoosh
Parviz saiad
Googoosh da ordon
Bekhan azadi
Sood sepah da ghodrat
Bekhan azadi
Siah bazi
Didar ba jaklin
Bekhan azadi
Bekhan azadi
Bekhan azadi
Taatre dolavil
Manoochehr vosooghi
Didar ba sali
Ghomar atomi iran
Ezatolah entezami
Dariush dar concert 2013
Peikar do jens
Mosighi sonati
Recently Added
فیلم استرداد"فیلم استرداد"
فیلم آبی عشق"فیلم آبی عشق"
فیلم من افسانه ام با دوبله فارسی"I Am Legend 2007 Dooble"
فیلم در مدت معلوم"فیلم در مدت معلوم"
فیلم ماهی سیاه کوچولو"فیلم ماهی سیاه کوچولو"
فیلم سینمایی پیاده روهای خالی"فیلم پیاده روهای خالی"
فیلم احضار دوبله فارسی"فیلم احضار دوبله فارسی"
فیلم حکم تیر"فیلم حکم تیر"
فیلم دیو و دلبر"فیلم دیو و دلبر"
فیلم حاجی واشنگتن"فیلم حاجی واشنگتن"
فیلم مستند از صحرا تا دریا خلیج فارس"فیلم مستند از صحرا تا دریا خلیج فارس"
Gangs of New York Dooble"Gangs of New York"
فیلم انیمیشن شاهزاده روم"فیلم انیمیشن شاهزاده روم"
فیلم پدر آن دیگری"فیلم پدر آن دیگری"
فیلم خانه ای کنار ابرها"فیلم خانه ای کنار ابرها"
فیلم انیمیشن دایناسور خوب دوبله فارسی"انیمیشن دایناسور خوب دوبله"
فیلم مبارز دوبله فارسی راکی بالبوآ"فیلم مبارز دوبله راکی"
فیلم توده سیاه دوبله فارسی"فیلم توده سیاه دوبله"
فیلم تو اینجایی؟ دوبله فارسی"فیلم تو اینجایی؟ دوبله فارسی"
فیلم روز آزمايشي دوبله فارسی"فیلم روز آزمايشي دوبله"
فیلم بازی های مرگبار: زاغ مقلد بخش دوبله فارسی"بازی های مرگبار: زاغ مقلد بخش دوبله"
فیلم اسب سفید پادشاه"فیلم اسب سفید پادشاه"
فیلم زندگی پای دوبله فارسی"فیلم زندگی پای دوبله"
فیلم دست های مسلح دوبله فارسی"فیلم دست های مسلح دوبله"
فیلم هندی خشم دوبله فارسی"فیلم هندی خشم دوبله"
فیلم نوع چهارم دوبله فارسی"فیلم نوع چهارم دوبله"
فیلم بی سلاح دوبله فارسی"فیلم بی سلاح دوبله"
فیلم پیمانکار دوبله فارسی"فیلم پیمانکار دوبله فارسی"
فیلم چینی شینوبی دوبله فارسی"فیلم چینی شینوبی دوبله"
فیلم جهش آدرنالین: علم ریسک دوبله فارسی"جهش آدرنالین: علم ریسک دوبله"
فیلم متل قو"فیلم متل قو"
فیلم هندی برداشت دوبله فارسی"فیلم هندی برداشت دوبله فارسی"
فیلم پرواز فونیکس دوبله فارسی"فیلم پرواز فونیکس دوبله فارسی"
فیلم انیمیشن راپونزل و قلم جادویی دوبله فارسی"انیمیشن راپونزل و قلم جادویی دوبله"
Featured News
Shookhi kardam
Golshifte Farahani Cannes 2013
Zalzele Booshehr
Marasem Tarhim Asal Badiee
Behesht Rooye zamin Iran
Atash dar bazar masoole
Jashne chaharshanbe soory da marivan
Tahvil sal dar pasargad
Enteghal paytakht az tehran
Posht sahne nemidooni
Tasavir merikh
Tarikhche eid bastani
Aragh sagi masmmom
Axe Academi googoosh shabe-4
Adel ferdoosipoor
Shiraz bartarin markaz kharid
Academi googoosh Shabe-4
Nemi ejra shabe-3
Dragiri bakeshavarzan
Googoosh shabe-13
Sandogh posti gooya
Persian style
Khabar negar fars va ahmadinejad
Barandegan oscar 2013
Keshavarzan va Ab
Axshaye yek fazanavard
More...